E-ticaret için yeni bir ödeme sistemi; Amazon Payments!

Dünyadaki büyük eticaret şirketlerinden biri olan “Amazon“, 1994 yılında Amerika’nın Seattle şehrinde kuruldu. İlk önce sadece kitap satışı yapılan Amazon’da bugün; DVD, CD, yazılım, oyun, elektronik eşya, aksesuar, mobilya  gibi farklı türden ürünler satılmakta. Sürekli geliştirilen, ziyaretçileri için yenilikler üreten online alışveriş sitesinde, Amazon’dan aldığınız bir ürünü yine Amazon’da satabilmek gibi farklılıklar mevcut. Alexa.com, IMDB.com gibi internet varlıklarının da sahibi olan Amazon, ülkemizde ciceksepeti.com’a yaptığı yatırım ile oldukça konuşulmuştu.

Ve Amazon 2007’den beri geliştirdiği ödeme sistemleri alanındaki ürününü 8 Ekim’de piyasaya sürdü. “Amazon Payments” adı verilen ürün, Amazon’un özel geliştirdiği ödeme altyapısı. Hemen söyleyelim ki, bu ödeme sistemi sadece kendi şirketleri için değil, diğer eticaret siteleri için de kullanılabilir durumda.

Aylık geçen ödeme hacmi 3,000$’a kadar ise ( son 3 aylık ödeme hacmi değerlendiriliyor ) uluslararası bir kredi kartı için ödemeden aldığı oran; %3,9. Ayrıca işlem başına 0,30$ işlem ücreti alıyor.

TOTAL MONTHLY PAYMENT VOLUME U.S. CREDIT CARD INTERNATIONAL CREDIT CARD
$0-2,999.99 2.9% + $0.30 3.9% + $0.30

Bugün dünyada en yaygın kullanıma sahip ödeme altyapısı PayPal. Amazon’un elindeki internet değerlerine baktığımızda, Amazon Payments’in öngörülen hızlı gelişimi sonucunda, PayPal’un koltuğunda çok rahat olmayacağını söyleyebiliriz.


gosibo.com
Faydalandığımız kaynaklar: wikipedia.com, payments.amazon.com

Yazar Hakkında