Eticaret mağazası ekibi nasıl olmalı?

Bir eticaret mağazasının yönetimi için gerekli ekipteki personel sayısı ve personel özelliklerini inceleyelim:

1-Eticaret mağazası müdürü: Ekibin yönetimini, işlerin yürütülmesini, kontrolü, raporların alınmasını, siparişlerin eksiksiz teslimatını, satışların arttırılması için araştırmalar yapıp, uygulanmasını sağlar.

2-Ürün uzmanları: Ürün, ürün özellikleri, etiketleme gibi ürüne ait tüm bilgilerin sisteme girilmesini sağlar. Ürüne ait bilgisi olan kişiler daha uygun olmakla beraber, ürün bilgisi anlatılarak yetiştirilecek kişiler de bu görevi yapabilir.

3-Fotoğrafçı: Ürün fotoğrafları çekimini, çekilen fotoğrafların yayına hazır hale getirilmesini sağlar. Başlangıç için aşağıdaki fotoğraftaki gibi bir çekim kutusu işinizi görebilir. Eticaret operasyonunuz büyüdükçeözel bir stüdyo kurabilir, çekimlerinizi daha farklı ve çekici şekilde çekebilirsiniz.

4-Müşteri hizmetleri: Eticaret sitenize gelen müşteri mailleri, telefonlar, canlı destek bölümünden gelen mesajlar,sosyal medyadan iletilen mesajların değerlendirilmesi, ilgili kişilere iletilip, alınan cevapların müşteriye ya da potansiyel müşteriye iletilmesini sağlar.

5-Sosyal medya uzmanı: Eticaret sitenize uygun sosyal medya hesaplarının açılmasını, içerik geliştirilmesini, sosyal medyadan gelen istek ve şikayetleri ilgili birimlere aktarmasını sağlar.

6-İçerik editörü: Şirketinizin internette tanıtılmasını, arama motorlarındaki başarılarınızı hedefleyen blog yazılarınızın hazırlanmasını sağlar.

7-Satış uzmanları: Eticaret sitenizden yapılan satışlardaki ürünlerin hazırlanmasını, fatura işlemlerinin yürütülmesini sağlar.

8-Paketleme ve kargo elemanları: Satışı yapılan ürünlerin paketlenip, kargo şirketine teslim edilmesini sağlar.

 

Yazar Hakkında