Eticaret sitenizin satışlarını artırmak için 7 önemli anahtar

ETicaret sitenizin daha fazla satış yapmasını sağlamak için 7 önemli anahtar:

1- Ürünlerinizin herbiri için etiketler belirleyin. Bu etiketler metin şeklinde olup, 1-2 kelimeden oluşmalıdır. Google’da yapılan aramalarda ürününüze yani sitenize müşteri çekmek için kullanılırlar. Etiket belirlemenin püf noktası; müşterileriniz o ürünü hangi kelimeler ile ararsa onu etiket olarak belirleyebilmektir.

Örneğin; eticaret sitenizde yer alan bir ürününüz laptop olsun, ürün ismini “laptop” olarak girdiniz. Ama bazı kişiler bu ürünü Google’da “notebook” olarak arayabilir. O zaman ürün etiketine “notebook” kelimesini de eklemek doğru olacaktır.

Güncelleme: Bu yazı hazırlanırken Google arama algoritmasını yenilediğini duyurdu ( 27 Eylül 2013). 1 aydır aktif olan ama bugün duyurulan Hummingbird adı verilen Google arama algoritmasının, önceki algoritmalardan en önemli farkı; aramalarımızı neredeyse cümlelerle yapabilecek olmamız. Gosibo ekibinin, yeni algoritmayı dikkatle inceleyeceğini, gereken değişiklikler olursa SEO altyapısını hızla güncelleyeceğini de belirtelim. 

 

2- Ürünlerinizin açıklamalarını mümkün olduğunca detaylı yazın. O zorlu! müşteriyi sitenize çektiniz, ürününüze bakmasını sağladınız. Ürününüze baktı, birşey anlamadı ve siteden çıktı…
Oldukça üzücü birsonuç, potansiyel müşteri kaçtı, çünkü ürününüz hakkında bir bilgi alamadı.

Ürününüzün malzemesini ( metal, plastik, %85 viskon, %100 koton, suni deri, kauçuk vb. gibi ) yazın, ebatlarını ( çantanın, masanın, tornavidanın, çiçeğin vb. gibi ) yazın, dokununca ışık saçan/melodi çalan vb. gibi özellikleri varsa yazın, ayakkabının tabanı plastik ise yazın…Ürün hakkında yeterli bilgi alamayıp satın almaktan vazgeçen veya ürünü eksik bilgi ile satın alıp, eline geçtikten sonra iade eden müşterileri unutmayın.

3- Ürün fiyatını gösterdiğiniz alan net olsun. İndirim, havale, kapıda ödeme vb. gibi alternatifler için ürün fiyat bölümünü rakamlarla doldurmayın. Potansiyel müşterinin kafası karışır ve fazla düşünmek istemediğinden sayfadan kaçar. Net bir fiyat belirleyin, ödeme alternatiflerini ikincil detayda anlatın.

4- Teslim günü konusunu iyi belirleyin. Potansiyel müşterileriniz “hızlı kargo” dan etkileneceklerdir. Günümüzde kargo firmaları Türkiye’nin heryerine en fazla 3 günde ürün taşıyorlar. En geç 17.00 civarında kargoyu teslim ederseniz, ertesi gün müşterinizin elinde olma olasılığı çok yüksek ( tabii varış adresine bağlı olarak bu süre 2 günü de bulabiliyor ).

5- Kargo fiyat stratejinizi belirleyin. “Kargo ücretsiz” her zaman etkileyicidir. Ya da kargo ücreti konusunda değişik alternatifler geliştirebilirsiniz. Örneğin; 50 TL’lik toplam alışveriş üzerine kargo ücretsiz gibi.

6- Sitenizi duyurun. İnternette açtığınız mağazanıza daha fazla müşteri çekebilmek için sosyal medya ve reklamları kullanabilirsiniz. Facebook, Twitter, Youtube başlangıç için yeterli olabilir. Şirket adınıza ait hesaplarınızı açın ve yeni gelen ürünlerinizi, kampanyalarınızı, duyurularınızı, adres değişikliklerinizi, ürünler hakkında çekilebilecek güzel videoları bu kanallardan sürekli paylaşın.

Reklam için Google’ın bir ürünü olan “Adwords Reklamlarını” ve Facebook’un içinde yer alan “Facebook Reklamları”nı kullanabilirsiniz. Bu reklamların reklamveren açısından en büyük iki avantajı; reklamı görmesini istediğiniz hedef kitlenizi seçebiliyor olmanız ve reklamınıza tıklandıkça para harcamanız.

Dolayısıyle reklam bütçeninizin sadece hedef kitlenize gösterildiğine ve reklamınıza tıklayan kişilerin zaten istediğiniz potansiyel müşterileriniz olduğunu düşündüğümüzde reklamların satın almaya etkisinin bir hayli yüksek olacağı görülmekte.

7- Müşteri Hizmetleri için özel önem verin. Müşterilerinize sosyal medya hesaplarınızda sizin için olumlu yorumlarda bulunmaları konusunda teşvik edin. Çünkü biliyoruz ki, yeni ekonomide bir satın alma işleminde sosyal medyada bulunan arkadaş listesinin paylaşımlarının etkisi büyük. Burada “satın al” talebi satıcıdan gelmiyor, kişinin çevresindeki farklı alanlarda paylaşımları olan, belli bir süredir tanıdığı, güvendiği arkadaşından geliyor. Böylece “satın al” talebi çok az dirençle karşılaşıyor.

 

 

 

 

Gosibo’nun etiketleme ve ürün açıklamaları bölümlerinden, çok kolay bir şekilde ürünlerinize etiketler ve açıklamalar atayabilirsiniz.

Yazar Hakkında