Eticarete nasıl başlanır?

Eticarete başlamak isteyen ama ne yapacağı hakkında bilgi sahibi olmayanlara fikir verebilmek için bu yazıyı hazırladık.

Ne satacağınıza karar verin ( örneğin; ayakkabı )

İnternette ne satacağınıza karar verirken; online ortamda en fazla satılan ürünleri tespit edebilirsiniz. Bunun için en basit ve kolay olarak Google ve Yandex’te aramalar yapıp, online alışveriş ile ilgili en fazla yapılan aramalara bakabilirsiniz.

Aşağıdaki sitelerde hazırlanan raporları inceleyebilirsiniz:

http://www.bkm.com.tr/donemsel-bilgiler.aspx
http://www.tuik.gov.tr
Çevrenizde en fazla nelerin online olarak satın alındığına dair bir gözlem yapabilirsiniz.

Eticaret alt yapı şirketinizi belirleyin
Şirketinizi belirlerken şu konulara dikkat edin;

-Resmi bir kimliği var mı, şirket mi?
eticaret sistemini satın aldıktan sonra, bir sorunla karşılaştığınızda ya da bir talebiniz olduğunda şirketi ve muhataplarınızı bulabilecek misiniz..

-Herhangi bir nedenle eticaret sisteminizde değişiklik yapmak istediğinizde ne olacak?
Kullandığınız muhasebe yazılımı değişebilir, müşterilerinizden gelen talepler doğrultusunda yeni düzenlemeler gerekebilir bu gibi durumlarda size yardımcı olabilecekler mi..

-eticaret konusunda deneyimleri var mı? Sizi doğru yönlendirebilecekler mi?
Eticaret sistemi hazırlayıp satmak ile, eticaret sistemi kurmak, yönetmek farklı konular. Gosibo gibi, eticaret konusunda deneyim sahibi olmuş bir şirketten eticaret yazılımı satın alırsanız, hem satın aldığınız ürünün alt yapısında o tecrübelerin katkıları olacak hem de eticaretin nasıl yapılması gerektiğini bilen bir ekiple çalışıyor olacaksınız..

-Yaklaşımları nasıl? Nazik ve olumlu yapıya sahipler mi?
Çalışmanın adı ne olursa olsun karşılıklı nezaket çerçevesinde konuşabileceğiniz bir ekip ile birlikte çalışmak her zaman büyük katkıyı sağlayacaktır..

-Bir soruna bakış açıları nasıl?
En önemli konulardan biri bu. Karşılaştığınız sorunları analitik bir yaklaşımla inceleyip, sorunu tespit edip, hızla çözüme kavuşturan şirket sizin için doğru şirkettir..

Üretici iseniz veya tedarikçileriniz mevcut ise gelecek siparişleri nasıl temin edebileceğinizi belirleyin

Üretici değilseniz, tedarikçilerle görüşün, arz miktarlarını tespit edin. Özellikle başlangıçta stok tutmanıza gerek yok. Sitenizden gelen taleplerin yoğunluğunu gözlemleyip, stok konusunu o zaman netleştirin.

Üretici iseniz zaten stok sisteminiz mevcuttur. Eğer değilse veya sadeleşmesi, düzenlenmesi gerekiyorsa eticaret mağazanız bu iş için de çok faydalı olacaktır. Gosibo eticaret yazılımında bulunan profesyonel stok altyapısı sizin kolayca daha sistemli bir stok yapısına geçmenize yardımcı olacaktır.

Ürünlerinizin fotoğraflarını sağlayın

eticaret sitenizdeki ürün görselleriniz çok önemli. Hepsi aynı standartta, yüksek kaliteli, ziyaretçiyi kandırmayan, ürünü net olarak gösteren fotoğraflar sitenizi güzelleştirmekle kalmayacak, potansiyel müşterilerinizi olumlu olarak etkileyecektir.

Ürün fotoğraflarını tedarikçilerinizden talep edebilirsiniz. Ya da kendiniz ürün fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Nakliye ve kargo sisteminizi belirleyin

Türkiye’deki kargo firmaları eticaret ile çoktan tanıştı. En geç 3 gün içinde genellikle ürün nakliyesi yapabiliyorlar.

Yurtiçi Kargo, Mng Kargo, UPS, Aras Kargo, Sürat Kargo, Ptt Kargo çalışabileceğiniz bazı kargo firmaları. Gönderi sayınız arttıkça fiyatlarında indirim şansınız olabiliyor.

eticaret sitenizden sipariş geldiğinde, size en yakın kargo şubesine ürünü götürüp kargolayabileceğiniz gibi, yine gönderi sayınız arttınca siz şubeye gitmeden kargo firması çalışanları firmanıza her gün uğrayıp gönderileri teslim alabiliyorlar.

Kargo ücretini ürün fiyatına sonradan ilave edebileceğiniz gibi, rakiplerinizi inceleyip kargo ücretsiz, 75 TL üzerine kargo ücretsiz gibi uygulamalar yapabilirsiniz. Gosibo eticaret yazılımı ile bu farklılıkları kolayca uygulayıp, istediğiniz zaman kendiniz değiştirebileceksiniz.

Kargo firmaları ile yapılan entegrasyonlar neticesinde, müşterileriniz kargosunun nerede olduğunu size sormayacak, sitenizdeki takip sistemine kargo takip numarasını yazdığında otomatik olarak yönleneceği ilgili kargo firmasının sayfasından istediği bilgiyi kolayca öğrenebilecek. ( Bu sistem Gosibo’nun bazı paketlerinde mevcuttur )

Ürün detayları ve açıklamalarını girin

Sitenizin görünürlüğünde, arama motorlarındaki izleri çok önemli. Arama motorları sitenizdeki metinleri inceleyip, bazılarını işaretleyip, yayımlarlar ( indeksleme ). Sattığınız ürünü arayan potansiyel müşterileriniz arama motorlarına kayıt olmuş sayfalarınıza tıklayarak sitenize gelecekler.

Daha çok sayfanızın arama motorlarına kayıt olması ( indekslenmesi ) için, ürünlerinize ait açıklamaları, detay bilgilerini doldurmanız faydalı olacaktır.

Ayrıca potansiyel müşteriniz, ürünü incelerken her detayını bilmek isteyecek, yeterli bilgiye ulaşamayan potansiyel müşteriniz maalesef alışverişten vazgeçebilecektir.

Herşey hazır, siteniz yayında!

Sitenizin bilinirliğini ve satışlarınızı arttırmak için diğer yazılarımızdan faydalanabilirsiniz.

Eticaret hakkında merak ettikleriniz ve sorularınız için bize hemen ulaşabilirsiniz: 0-232-336 86 46

İletişim sayfası için tıklayın.

 

Yazar Hakkında