Eticaret’te ödeme seçenekleri

Eticaret mağazanızdan alışveriş eden müşterilerinizden ödeme alabileceğiniz çeşitli alternatif kanallar bulunmakta. Gosibo eticaret yazılımı; -paket çeşitlerine göre- tüm ödeme alternatiflerini barındırmaktadır, müşterinize istediğiniz seçenekleri sunabilirsiniz.

1- Kapıda Ödeme: Kredi kartı kullanmayan ya da alışverişinde kredi kartını kullanmayı tercih etmeyen müşterileriniz için; kapıda ödeme seçeneğini sunabilirsiniz. Müşteri, eticaret sitenizden sipariş verir, siz siparişi hazırlar ve kargoya verirsiniz. Kargo şirketi siparişi adrese teslim eder ve kargo şirketi görevlisi, siparişte bulunan “kapıda ödeme” notuna istinaden müşterinizden ürün ücretini tahsil eder. Ayrıca kargo şirketlerinin kapıda ödeme hizmeti olarak aldıkları bir ücret de var olup,  ürün tutarına eklenerek müşterinizden tahsil edilir.

2- Kredi Kartı ile Taksitle Ödeme: Müşteriniz, eticaret sitenizden yaptığı alışverişi kredi kartına taksit yaparak ödemek isteyebilir. Bu işlem için şirketinize ait “Sanal POS” altyapınızın olması ve eticaret sitenizin altyapısının Sanal POS sistemine uygun olması gerekmektedir. Bankalardan alınan Sanal POS hizmetinin sitenize entegrasyonunda, eticaret alt yapısını satın aldığınızşirket önemlidir. Bankalar; Sanal POS oluşturma, ödeme alımı vb. gibi deneyimleri oluşmuş ve resmi bir şirket olarak muhatap alabilecekleri bir altyapı sağlayıcısı ile çalışmak istemektedirler.

3- Havale/EFT: Müşteriniz online mağazanızdan yaptığı alışverişi peşin olarak ödemek isteyebilir. Peşin ödemede indirim yapabilirsiniz, eticaret sitenizin altyapısının buna uygun olması gerekir.

4- ipara, payu, paypal: Müşteriniz kredi kartı bilgilerini bu ödeme sistemlerine bir kere kayıt eder. Daha sonra eticaret sitenizden siparişini verir, ödeme aşamasında eğer eticaret altyapınızda mevcut ise, bu ödeme sistemlerinden kayıtlı olduğunu seçer ve ödemesini tamamlar. Siz, alışveriş sonucunda alacağınız ücreti, müşterinizden değil, bu ödeme sistemlerinin hesabından alırsınız.

Tüm bankalarla kolayca çalışabilmek gibi bir avantaj getiren bu tür ödeme sistemleri günümüzde hızla artmaktadır.

 

 

 

 

Yazar Hakkında