Ülkelerin e-ticaret pazarındaki olanakları nasıl tespit edilmeli

E-ticaret tüm dünyada ekonominin önemli bir parçası olma yolunda hızla ilerliyor. Hangi ülkelerin e-ticarette daha avantajlı ve gelişmeye açık olduğu konusunda çeşitli veriler mevcut. Bu konuda en son yapılan araştırma ya göre ülkelerdeki e-ticaret olanakları bölgesel olarak ele alınmalı. Forrester Reseach yaptığı araştırma sonucunda, eticaret pazarında yer alan en fazla olanak taşıdığı görülen görülen ülkelerin sıralamasını yayınladı.

Bu araştırmaya göre; bir ülkedeki eticaret pazarının büyüklüğünün ya da o ülkedeki eticaret pazarındaki olanakların tespit edilmesi için genellikle kullanılan; ülkenin internet kullanan kişi sayısı ( ya da internetten alışveriş yapan kişi sayısı )  daha doğru bir ifade ile penetrasyonu, perakende pazarında yapılan toplam harcama miktarı/yıl gibi veriler eksik kalıyor.

Bunu destekleyen bir örnek olarak Güney Kore gösteriliyor. Araştırma sonucundaki eticaret olanakları en yüksek ilk 10 ülke şöyle:

1. Amerika
2. Çin
3. Japonya
4. Güney Kore
5. İngiltere
6. Almanya
7. Hollanda
8. Norveç
9. Singapur
10. İsveç

Güney Kore’de ortalama kişi başı gelir; 22.000$. Bu rakam listedeki diğer ülkeler arasında ortalama bir değer ifade ediyor ( Listede toplam 55 ülke mevcut ). Ancak; ülkedeki tüketicilerin harcamaya diğer ülkelerden daha hazır; bunda pazar yoğunluğu ve aktivitesi sıralamasında 4. ülke, kişi başına düşen kart/kredi kartı sayısında 3. ülke olmasının ve teknolojiye meraklı bir populasyon profili olmasının altı çiziliyor.

Ayrıca devlet desteğinin de dolaylı da olsa mevcut olması ülkedeki eticaret olanaklarını arttırıyor. Güney Kore’de devlet, fiziksel mağazalardan yapılan alışveriş sonrasında, uzak alanlara ücretsiz servis yapılmasını yasakladığından halk, eticaret ile alışveriş yapmaya yönleniyor.

Listede 1.sırada A.B.D. var, puanı 73.4. Çin 2. sırada ve puanı 51.1. Bu iki ülke dünyanın en büyük pazarları ama e-ticaret olanakları açısından kıyaslandığında, ABD tüketicileri e-ticaretten daha fazla alışveriş yapma eğilimine sahip.

 

 

 

 

 

Hazırlayan:gosibo.com
Kaynak:http://www.forrester.com/

Yazar Hakkında